Nawożenie roślin – kiedy jest konieczne i jakie nawozy wybrać?

Gdy rośliny nie mają potrzebnych składników odżywczych, mogą rosnąć powoli, słabo owocować i zamierać. W takim przypadku warto sięgnąć po nawozy!

Nawożenie roślin jest procesem, który pozwala na zaopatrzenie ich w niezbędne dla nich substancje odżywcze. Dzisiaj do dyspozycji jest pełna paleta nawozów, które oferuje między innymi Centrum Ogrodnicze Niemczewscy spod Krakowa – https://niemczewscy.pl/oferta/ziemia-i-nawozy/. Kiedy warto zastosować nawozy? Jak dobrać je do potrzeb rośliny?

Kiedy powinno się nawozić rośliny?

Rośliny wymagają nawożenia, gdy składniki odżywcze w ich podłożu ulegną wyczerpaniu lub są niewystarczające lub nieodpowiednie.

 

Czas i częstotliwość nawożenia będzie zależeć od rodzaju rośliny, rodzaju zastosowanego nawozu i warunków wzrostu, dlatego konieczne jest indywidualne dobranie odpowiednich nawozów.

 

Najczęściej rekomenduje się nawożenie roślin w okresie ich sezonu wegetacyjnego, którym dla większości roślin są zwykle wiosna i lato. Jednak niektóre rośliny mogą również zyskać na nawożeniu jesienią lub przed zakończeniem okresu wegetacyjnego.

 

Jak dobrać odpowiedni nawóz do rośliny?

Wybierając nawóz przeznaczony do roślin, konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników. Zalicza się do nich:

 

Typ rośliny

Rośliny mają zróżnicowane wymagania dotyczące składników odżywczych, dlatego należy wybrać nawóz odpowiedni dla konkretnego gatunku. Na przykład rośliny kwaśnolubne, takie jak jagody i azalie, mogą wymagać nawozu opracowanego specjalnie dla nich, który powoduje zakwaszenie gleby.

 

Różne nawozy do konkretnych roślin można sprawdzić pod adresem: https://niemczewscy.pl/oferta/ziemia-i-nawozy/.

 

Typ nawozu

Nawozy organiczne są wytwarzane z naturalnych materiałów, takich jak kompost, obornik, gnojówka, mączka kostna, podczas gdy nawozy syntetyczne są wytwarzane ze związków chemicznych. Nawozy organiczne zazwyczaj działają wolniej, ale z czasem mogą poprawić stan gleby, podczas gdy nawozy syntetyczne działają szybciej, ale mogą mieć niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.

 

Zawartość składników odżywczych w nawozie

Składy nawozów są zazwyczaj oznaczane trzema literami, które reprezentują procentową zawartość azotu (N), fosforu (P) i potasu (K). Są to trzy podstawowe makroskładniki odżywcze, których rośliny potrzebują do wzrostu.

 

Różne rodzaje roślin wymagają one różnych proporcji tych składników odżywczych. Na przykład nawóz o wysokiej zawartości azotu może być najlepszy dla warzyw liściastych, takich jak sałata, podczas gdy nawóz o wysokiej zawartości fosforu może być najlepszy dla roślin kwitnących, takich jak róże.

 

Parametry gleby

Niektóre nawozy są przeznaczone do stosowania na glebach o określonym poziomie pH, który może być kwasowy, neutralny albo zasadowy. Warto zatem uwzględnić parametry gleby przy dobieraniu odpowiednich nawozów, jeżeli jest to zalecane przez producenta.

 

Czas uwalniania substancji odżywczych

Niektóre nawozy powoli uwalniają składniki odżywcze powoli, podczas gdy inne robią to szybko.

 

Nawozy o powolnym uwalnianiu są zazwyczaj droższe, ale stanowią one lepsze źródło składników odżywczych dostarczanych do rośliny regularnie, podczas gdy nawozy o szybkim uwalnianiu mogą zapewnić szybki zastrzyk składników odżywczych, ale mogą wymagać częstszego stosowania.

Może Ci się również spodoba